Jak zadbać o kwiaty i rośliny w czasie długiej nieobecności?

Akcesoria do podlewania roślin

W wielu sklepach, ale też w kwiaciarniach czy oczywiście w Internecie znajdziesz specjalne akcesoria przeznaczone do podlewania roślin doniczkowych i roślin kwitnących. Ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim kule nawadniające, szklane lub plastikowe. Przypominają dosłownie kulki umieszczone na długiej nóżce, która działa jak słomka. Po napełnieniu wodą i wbiciu w podłoże (kulistym zbiorniczkiem ku górze) roślina pobiera odpowiednią dawkę stopniowo, nawet przez następnych kilka dni (zależnie od pojemności samej kuli).

Drugim rozwiązaniem mogą być doniczki samonawadniające. Ich sekret tkwi w konstrukcji – specjalny pojemnik umożliwia pozostawienie określonej ilości wody tak, żeby roślina mogła pobierać ją zgodnie z zapotrzebowaniem. Takie doniczki to również ciekawa opcja w przypadku kwiatów balkonowych, o których podlewaniu zdarza się niekiedy zapomnieć – dzięki stałemu dostępowi do wody unikniesz ryzyka ich przesuszenia.

Przenieś rośliny do wanny

Uwaga, ten sposób sprawdzi się, jeśli w Twojej łazience jest okno zapewniające stały dostęp naturalnego światła. Ewentualnie zastosuj tę metodę, jeśli Twoja nieobecność nie będzie dłuższa niż kilka dni, przy czym uprawiasz wymagające, prawdziwe rośliny, potrzebujące intensywnego nawadniania.

Mowa o sposobie, który wydaje się wręcz genialny w swej prostocie. Wystarczy przenieść domowe i balkonowe roślinki do wanny, wypełnionej na około 2-3 centymetry wysokości chłodną wodą. Jest to nieco awaryjny pomysł, ale może okazać się także skuteczny w przypadku „ratowania” przesuszonych roślinek, które wymagają nawodnienia już po Twoim powrocie z wyjazdu. Pamiętaj także, aby wyłączyć kaloryfery — najlepiej przechowywać je w standardowej temperaturze pokojowej.

Nawadniacz DIY — idealna wilgotność powietrza i gleby

Częste podlewanie kwiatów to zmora wszystkich podróżujących. Ale bez obaw! Nie musisz wydawać pieniędzy na zakup konkretnych gadżetów, czasami musisz też wyjechać niemal z dnia na dzień i możesz nie znaleźć czasu na szukanie w sklepach odpowiednich akcesoriów. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Skorzystaj z tego, co masz w domu i przygotuj nawadniacz DIY!

Potrzebujesz jedynie plastikowej butelki po wodzie (najlepiej 1,5 litrowej). Napełnij ją do połowy wodą, zakręć, ale nie do samego końca (po odwróceniu do góry dnem woda powinna delikatnie przesączać się spod nakrętki). Tak przygotowaną wbij w ziemię w doniczce. Drugi wariant wymaga wykonania w nakrętce małego otworu – wówczas, po zakręceniu butelki, woda będzie spływać nieco swobodniej do systemu korzeniowego. 

Hydrożele (agrożele) - świetnie rozwiązanie w kwiatach i ozdobnych liściach

Hydrożel lub też agrożel to specjalna odżywka, najczęściej dostępna w formie drobnego granulatu. Wystarczy zmieszać ją z ziemią w doniczce (przynajmniej kilka dni przed wyjazdem), a następnie obficie podlewać roślinę. Z czasem granulat napęcznieje, a podczas Twojej nieobecności zacznie oddawać wodę, zapobiegając uschnięciu kwiatów.

Chroń kwiaty doniczkowe przed słońcem

Oczywiście, każda roślina potrzebuje słońca, by rosnąć i przeprowadzać fotosyntezę. Jednak zwłaszcza w przypadku letnich wyjazdów, gdy słońce może naprawdę silnie promieniować, kwiaty doniczkowe mogą nie poradzić sobie z nadmiarem tak ciepła, jak i nasłonecznienia.

Warto przed wyjazdem zdjąć rośliny z parapetów, na których byłyby wystawione na intensywne działanie słońca. Jeżeli Twoje mieszkanie jest ogólnie dość mocno nasłonecznione, na czas wyjazdu warto zasłonić okna, co ułatwi roślinom zachowanie optymalnej temperatury (uchroni je przed przegrzewaniem).

A może by tak... sztuczne kwiaty i rośliny doniczkowe?

Alternatywą dla wszystkich tych metod i odpowiedzią na ewentualne, ogrodnicze wątpliwości są... sztuczne rośliny doniczkowe, wykonane z odpornych tworzyw. Te, ze względu na swoją formę i rodzaj wykonania, nie wymagają pracy, uwagi i dbania o odpowiednie warunki środowiskowe. Bez wątpienia jedną z największych zalet sztucznych kwiatów jest fakt, że możesz je pozostawić w domu na wiele miesięcy — bez obawy o ich wygląd!

Po powrocie do domu rośliny nie wymagają nawożenia czy szybkiego podlewania — wystarczy, że przetrzesz je wilgotną szmatką!

Powiązane produkty