Wszystko o trawach ozdobnych do domu i ogrodu

Trawa ozdobna – jaka to roślina?

Mówiąc o trawach, wielu osobom na myśli przychodzi pierwsze skojarzenie w postaci równo przyciętego, zielonego trawnika. Jednak trawy ozdobne stanowią zupełnie odmienny rodzaj roślinności, który pięknie prezentuje się tak w ogrodzie, jak i w domowych aranżacjach.

Ogromną zaletą traw ozdobnych jest ich odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz duża samowystarczalność. Dla Ciebie oznacza to jedno – minimalny wkład w pielęgnację przy naprawdę fenomenalnym efekcie wizualnym! W domu trawa ozdobna stanie się niemal gwiazdą wystroju, w ogrodzie lub na tarasie sprawdzi się natomiast jako rozłożyste wypełnienie wolnej przestrzeni.

Trawy ozdobne dostępne są w wielu odmianach, które różni nie tylko kształt czy wysokość, ale też kolorystyka. Wbrew pozorom rośliny te nie muszą być zielone – przeplatają się w nich także złotawe, różowe czy pomarańczowe odcienie, co pozwala komponować z nich niezwykłe dekoracje florystyczne.

Jak uprawiać trawy ozdobne w domu?

Chociaż trawy ozdobne najlepiej sprawdzają się jako rośliny zewnętrzne, nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać je również w domowych warunkach. Większość odmian doskonale radzi sobie w donicach. Ze względu na rozłożystość i często też sporą wysokość tych roślin, warto przeznaczyć dla nich trochę więcej miejsca w domu. Dobrze, by było do tego odpowiednio nasłonecznione.

Większość odmian traw ozdobnych jest wyjątkowo „samodzielna”, jednak wcześniej dobrze jest zapewnić im odpowiednie warunki podłoża. Powinno być żyzne, a jednocześnie dość przepuszczalne, żeby trawy mogły swobodnie się rozwijać. W wielu przypadkach rośliny ozdobne tego rodzaju nie przepadają zbytnio za nadmierną wilgocią, zatem w ziemia w donicy powinna łatwo przepuszczać powietrze – konieczne jest więc zastosowanie drenażu, chociażby w postaci keramzytu.

Trawy ozdobne uprawiane w warunkach domowych powinny być niezbyt często, ale regularnie podlewane. Warto pamiętać, by przynajmniej raz w tygodniu zapewnić im odpowiednią dawkę wody. Ponieważ trawy ozdobne w domu nie są w stanie samodzielnie sięgać po składniki odżywcze, nawożenie ich jest koniecznością (stosuj głównie preparaty azotowe!). 

Typy traw ozdobnych

Rosnące swobodnie trawy ozdobne ogrodowe wymagają właściwie minimalnego zainteresowania z Twojej strony. Są dość odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych, świetnie radzą sobie z samodzielnym pobieraniem wody i składników odżywczych z gleby. Doskonale czują się na glebie o umiarkowanej wilgotności, przez co idealnie wpasują się w polski klimat.

Ponieważ trawy ozdobne szybko się rozrastają, dobrym pomysłem jest wyznaczenie dla każdej sadzonki odpowiedniej ilości miejsca – ewentualne wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami szybko się wypełnią. 

Ponieważ w sprzedaży znajdują się odmiany nisko, jak i wysoko rosnące, upewnij się, że sadzisz trawy ozdobne w taki sposób, nie zasłaniały się wzajemnie. Z niskich możesz wybrać, na przykład: selserie, palczatki miotlaste czy kłosownice leśne. Wśród wysokich traw ozdobnych prym wiodą natomiast bambus japoński, miskant chiński i miskant olbrzymi czy dość mocno rozpoznawana trawa pampasowa.

Trawy ozdobne w ogrodzie nie wymagają dużej uwagi, ale jeśli chcesz nieco przyspieszyć ich rozrost, zdecyduj się na podcięcie – najlepiej wczesną wiosną, mniej więcej na początku marca. 

Sztuczne trawy ozdobne

Oczywiście alternatywą dla różnych gatunków traw ozdobnych są... trawy sztuczne! Te nie wymagają wiedzy oraz pracy ogrodniczej, a swoim wyglądem i formą nie odstają od naturalnej roślinności. Te trwałe i wieloletnie rośliny doskonale zniosą skrajne warunki atmosferyczne — zarówno ostre słońce, jak i przymrozek. Dodatkowo sztuczna trawa ozdobna świetnie prezentuje się w doniczkach, nieopodal zielników lub jako alternatywa dla niewielkich tui. Podobnie jak w przypadku prawdziwej trawy — zwarte kępy rozłożyć można wzdłuż ścieżek, blisko grilla, w pobliżu zbiorników wodnych lub w sąsiedztwie do ogrodowych mebli i grządek.

Bez wątpienia sztuczne trawy ozdobne są najmniej wymagającymi roślinami — przekonaj się sam, przeglądając ofertę o pm-m!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.