Jak udekorować stół na komunię?

Komunia Święta to nie tylko czas duchowego uniesienia. Ta majowa, wyjątkowa uroczystość to także doskonała okazja do spędzania czasu z najbliższymi - w restauracji, hotelu lub przestronnej jadalni we własnych, czterech ścianach. Oprócz dmuchanych balonów i kolorowych ozdób, które pokochają dzieci, warto zadbać o smakowite przekąski, świeże owoce i karafki wypełnione orzeźwiającymi trunkami. Wszystkie te potrawy zasługują na to, by pojawić się w towarzystwie najpiękniejszych dekoracji i form.

Tylko jak udekorować i nakryć stół komunijny, aby podkreślić charakter uroczystości? Jakie kolory i elementy wybrać, jak je łączyć i co zrobić, aby komunijny stół był piękny i niezapomniany?

Uroczystość pierwszej Komunii Świętej

Komunia Święta to uroczystość katolicka, podczas której dziecko pierwszy raz przyjmuje Eucharystię. W Polsce wiek przyjmowania pierwszej komunii ustalony jest na 3. klasę szkoły podstawowej, a samo wydarzenie jest niezwykle eleganckie i dostojne w swojej formie. Dzieci, przez cały rok przygotowują się do tej mszy, przywdziewając eleganckie białe sukienki lub czarne garnitury. Rodzice z kolei przygotowują z tej okazji przyjęcie komunijne dla całej rodziny i przyjaciół, którzy przynoszą prezenty i pamiątki. Wśród tych najczęściej powtarzanych są np. książki i wisiorki z motywem kielicha, złota biżuteria, pieniądze, Biblia i coraz częściej droższe upominki, które w ten sposób spełniają marzenia malucha.

Co ciekawe - w starożytność komunia była udzielana wraz z chrztem, przez co nawet niemowlętom podawano łyk wina. Z czasem praktykę tą zaniechano, licząc, że w ten sposób dziecko będzie bardziej świadome symboliki Eucharystii. Ważne także było, aby pociecha odbywała swoją pierwszą spowiedź w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Dlatego też np. w Belgii próg komunii ustalono na dopiero... 16. rok życia.

Przyjęcie komunijne - kolory

Od lat kolorem komunii jest biel, która według wierzeń jest symbolem niewinność i czystości. Dlatego też podczas dekoracji sali i stołu, najczęściej wybierane są srebrne i białe elementy, przeplatane drobnym haftem czy delikatną koronką. Szczególnie popularne są np. delikatne kwiaty czy białe serwetki komunijne z datą lub drobnym nadrukiem, symbolizującym Eucharystię. Doskonałym uzupełnieniem bieli jest złoto - nawiązujące do kielicha z winem; czerń - która pojawia się na garniturach oraz delikatnych róż i błękit.

Motywami charakterystycznymi są też białe, drobne kwiaty, świeca komunijna, różaniec i obrazki w ramce, które można zawiesić na ścianie lub postawić na komodzie.

Dekoracje stołu komunijnego

W ramach inspiracji przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów i form, które mogą pojawić się na komunijnym stole. Pamiętaj, że możesz je dowolnie modyfikować i zmieniać, w zależności od tego jaki styl obierzesz.

Kwieciste dekoracje

Jedną z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych dekoracji są kwiaty, które występować mogą w formie bukietów, wiązanek, wianków i płatków, rozsypanych pomiędzy paterami, talerzami i tackami. O ile świeże kwiaty szybko tracą na swoim uroku, o tyle sztuczne kwiaty przetrwają całą uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i stanowić będą za doskonałą pamiątkę.

Wśród najczęściej wybieranych kwiatów komunijnych, są:

  • frezje - symbolizują wieź (rodzinną i duchową), a także często kojarzone są z delikatnością i nieśmiałością.
  • konwalie - drobne, białe, delikatne, często kojarzone z pierwszymi dniami wiosny,
  • wrzos i lawenda - głównie ze względu na delikatną kolorystykę, która wpisuje się całą dekoracje stołu komunijnego,
  • róże - jedne z najbardziej uniwersalnych kwiatów, które kojarzone są z miłością i intensywnością uczuć,
  • goździki - urzekają swoimi drobnymi pąkami, piękna kolorystyką i minimalistyczną formułą, która przepięknie uzupełni tworzone bukiety i dekoracje.

Kwiaty wykorzystać można zarówno w formie bukietów – stojących na środku stołu w wazonach i karafkach - jak i w formie wiązanek, które ozdabiają okrągłe półmiski. Coraz częściej kwiaty kładzie się także na serwetki flizelinowe.

Roślinne dekoracje stołu komunijnego

Motywy roślinne wykorzystuje się nie tylko w formie dosłownej, ale także jako niewielki akcent, który stanowić będzie za "wisienkę na torcie" całej aranżacji. Tak oto karteczki z imieniem dziecka, personalizowane wizytówki lub nadrukiem nazwisk gości komunijnych, ozdobić można gałęzią bukszpanu albo eukaliptusa. Warto wybrać także papierowe serwetki z drobnym, różanym akcentem albo podtalerze z namalowanymi motywami kwiatów, liści i najpiękniejszej, otaczającej natury.

Biała podstawa

Idealnym tłem dla wszystkich dekoracji jest jasna barwa - np. beżowy bieżnik komunijny, biały obrus plamoodporny czy lniane podkładki pod talerze. Dzięki tak minimalistycznej kolorystyce - pierwsze skrzypce grać będą szklane półmiski, przepiękna porcelana, kryształowe karafki, ozdobne serwetki materiałowe lub lampiony i świeczniki z białymi lub różowymi świeczkami.

Boho dodatki

Oprócz kwiatów i roślinnych motywów, niezwykle popularne są inspiracje środowiskiem i urokliwą naturą. Od kilku sezonów dekoracje stołu w duchu rustykalnym lub boho są zdecydowanie tymi najwdzięczniejszymi. Wybierz więc drewniane tacki i deski, na których wystawisz słodkie tartaletki i mufflinki. Postaw na serwetki komunijne wykonane z surowego, lekko drapowanego lnu. W misach z sałatkami włóż duże, drewniane łyżki, a na środku rozstaw wykałaczki lub koreczki pełne świeżych, sezonowych owoców.

Nie zapomnij o świetle

Uroczystość, która trwać będzie, aż do wieczora, wymaga odpowiedniego oświetlenia. To dzięki niemu zaproszeni goście mogą czuć się swobodnie podczas dłuższych posiadówek. W tej roli doskonale sprawdzą się duże lampiony, ustawione w nogach stołu, a także drobne świeczniki na tealighty. Alternatywą dla nich są ozdobne świeczniki na proste, długie świece oraz wazony, w których postawisz elektryczne świetliki. Na komunię dziewczynki - przewiąż dekoracje drobną, różową, atłasową wstążką, a na uroczystość chłopca - wybierz błękitne elementy.

Szukaj inspiracji na to jak udekorować stół na komunię, przeglądając produkty z oferty Pm-m. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest Twoja kreatywność i upodobania pociechy. Czasem nawet niewielkie elementy, takie jak serwetki komunijne czy duże półmiski z kolorowymi deserkami, mogą zupełnie odmienić stół komunijny.

Na koniec nie zapomnij ozdobić krzeseł (np. zawieszając na jednym plakietkę z imieniem dziecka), rozwiesić balony i confetti, a także ustawić wazony z najpiękniejszymi kwiatami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.