Ogród wertykalny w mieszkaniu

Uwielbiasz oryginalne dekoracje lub domowe prace DIY? Zastanawiasz się jak urozmaicić swoje dotychczasowe wnętrze, wykorzystując przy tym pokłady kreatywności?

Trendy wnętrzarskie odpowiadają na te pytania, proponując montaż modnych i wdzięcznych ogrodów wertykalnych. Ich niesamowita i imponująca konstrukcja – wbrew pozorom – nie jest tak trudna do stworzenia i utrzymania, co z pewnością docenią miłośnicy bujnej zieleni i roślinności.

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to pionowa instalacja roślinna, którą dostosowuje się do różnorodnej powierzchni. Ta docelowo może przyjmować różny kształt i wielkość, stanowiąc za piękną dekorację pomieszczeń. Najczęściej znajdziemy go w biurach, SPA, muzeach i mieszkaniach, które poszukują oryginalnej i pięknej ozdoby do salon, do kuchni, przedpokoju lub w większych powierzchniach.

Bardzo często, ze względu na niecodzienną konstrukcję, ogród wertykalny posiada także dodatkową instalację – np. automatycznego nawadniania. Ta podłączana jest do źródła wody i odpływu, który pozwala zachować odpowiednią cyrkulację wody, co z kolei pozwala zachować optymalną wilgotność podłoża.

Oczywiście ogrody wertykalne mogą powstawać nie tylko z roślin naturalnych, ale także kompozycji ze sztucznych kwiatów, które są dużo łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu.

Domowy ogród wertykalny – zalety

Ogrody wertykalne cieszą się ogromną popularnością zarówno w placówkach publicznych, jak i w prywatnych mieszkaniach i domach. Nic dziwnego, w końcu dzięki tej zielonej konstrukcji zyskasz:

  • Oryginalny, efektowny wygląd wnętrza,
  • Naturę, która od teraz jest na wyciągnięcie Twojej ręki,
  • Poprawę jakości powietrza w mieszkaniu – dotyczy to konstrukcji żywych, które są biologicznie aktywne i oczyszczają powietrze, zwiększając ilość tlenu w pomieszczeniu,
  • Eliminację smogu i zanieczyszczenia w powietrzu,
  • Regulację poziom wilgotności,
  • Izolację dźwięków, które blokują hałas dochodzący z np. zewnątrz.

Stworzenie ogrodu wertykalnego

Wbrew panującym mitom – tak tworzona zielona ściana nie wymaga skomplikowanych i złożonych systemów montażowych. Już na etapie planowania warto starannie wytypować miejsce, które powinno dostarczać naturalnych promieni słonecznych. Rekomenduje się więc, aby wybierać ścianę o wystawie zachodniej lub południowej.

Następnie, po wyznaczaniu docelowego obszaru, należy dobrać system. Najczęściej rośliny umieszcza się (a następnie uprawia) w modułach wykonanych z plastiku lub w specjalnie wyszywanych kieszeniach. Te, okratowuje się z każdej strony, tak aby przytwierdzić je do ściany, która z kolei owleczona jest dodatkową warstwą izolacyjną. Docelowo konstrukcja osiąga szerokość do 40 cm, co również warto uwzględnić na etapie aranżowania i planowania przestrzeni.

Nowoczesne projekty wykorzystują automatyczne nawadnianie. Nieco starsze – bazują na pracy człowieka, jego systematyczności i wiedzy.

Jak pielęgnować zielone ściany?

Ogród wertykalny wymaga cierpliwości, wiedzy ogrodniczej i doskonałej znajomości optymalnych warunków dla poszczególnych gatunków. Warto więc wybierać wyłącznie te rośliny, które są łatwe w uprawie i np. nie wpływają negatywnie na kudłatych, czworonożnych, mieszkańców. Wybór roślin najczęściej sprowadza się do: skrzydłokwiatu, zielistki czy Maranty, a także liderów roślin doniczkowych - np. fikusa.

Ze względu na specyficzne warunki – warto zrezygnować z chemicznych środków ochronnych. Dużo lepiej sprawdzą się ekologiczne wywary z innych roślin (np. skrzypu) oraz łatwe w aplikacji nawozy. Nie zapomnij także o regularnym nawadnianiu, uwzględniając przy tym rodzaj gleby i poziom nasłonecznienia. Tak stworzone, zielone ściany są w stanie przetrwać wiele lat, urzekając pięknym kolorem, rozrostem i naturalnym zapachem. To doskonały sposób, aby urozmaicić pomieszczenie, nadając mu oryginalnej formy i dekoracji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.