Jak używać gąbki florystycznej?

Gąbka florystyczna przeniesie każdą Twoją kwietną kompozycję na nowy, wyższy poziom. Kwiaty we flowerboksie, wazonie czy koszyku nie dadzą się ułożyć efektownie bez tej specjalnej pianki! W zależności od rodzaju możesz z niej korzystać w dziełach z kwiatów żywych albo sztucznych czy suszonych. Podpowiadamy, jak poprawnie używać gąbki florystycznej.

Gąbka do wykonywania kompozycji kwiatowych

Gąbka florystyczna to jeden z najpopularniejszych materiałów na bazie pianki poliuretanowej, wykorzystywanej w branży szeroko pojętego rękodzieła, nie tylko w kompozycjach z kwiatów. Musisz wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego materiału:

  • gąbka florystyczna mokra – wykonana ze spienionej żywicy fenolowo-formaldehydowej z dodatkiem substancji, które nadają jej właściwości higroskopijne, dzięki którym przenikanie wody zachodzi sprawniej i naturalniej. Gąbki mokre rozpoznasz po zielonym kolorze. Jest przeznaczona do aranżacji z ciętych, żywych kwiatów, liści i gałązek, 

  • gąbka florystyczna sucha – zrobiona ze spienionej pianki poliuretanowej w kolorze szarym lub brązowym. Jej struktura nadaje się do suchych kompozycji, np. z kwiatów sztucznych albo suszków.

Obie pianki florystyczne najczęściej mają kształt kostki, którą można łatwo dopasować do naczynia przeznaczonego na aranżację. Jednak znajdziesz też gąbki w kształcie kuli, serca, wianków, stożków itp. Zarówno wersja sucha, jak i mokra cieszy się dużą popularnością w branży florystycznej.

Gąbka florystyczna jak używać?

Mokra gąbka florystyczna zapewnia kwiatom ciętym dłuższą żywotność. Przed przystąpieniem do tworzenia kompozycji należy ją prawidłowo namoczyć. Musisz napełnić wodą naczynie większe i wyższe od samej kostki, a następnie położyć ją na powierzchni. Nie top kostki, ale pozwól jej powoli namoknąć i opaść na dno (zajmuje to ok. 1-2 minuty). A gdy ją wyciągniesz, daj nadmiarowi wody chwilę na obcieknięcie. Tak przygotowaną mokrą piankę florystyczną możesz już dopasować do kształtu naczynia, np. krojąc ostrym nożem. 

Jeśli po moczeniu zostaną Ci duże mokre fragmenty, możesz je wykorzystać w innej kompozycji. Nie dopuść jednak do wyschnięcia pianki, ponieważ wtedy nie będzie się już nadawała do użytku. Owiń ją szczelnie folią i przechowuj w lodówce. Podobna zasada sprawdza się w przedłużaniu trwałości aranżacji kwiatowej – możesz podlewać gąbkę, dopóki całkowicie nie wyschnie.

Czy zawsze trzeba moczyć gąbkę florystyczną?

Sucha gąbka florystyczna nie nadaje się do namaczania. Od razu dopasowujesz ją do kształtu naczynia, w którym powstanie kompozycja. Rób to bardzo delikatnie! Sucha pianka doskonale nadaje się do tworzenia nieśmiertelnych flowerboksów czy wianków na drzwi ze sztucznych kwiatów.

Do czego można wykorzystać gąbkę florystyczną?

Z wykorzystaniem pianki florystycznej stworzysz piękne aranżacje, którymi przyozdobisz przestrzeń zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Możesz ją też wręczyć jako prezent z każdej okazji. Najciekawsze propozycje to:

  • flowerbox z żywych lub sztucznych kwiatów,
  • wianek na drzwi,
  • stroik na stół,
  • wiązanka na cmentarz,
  • obraz ze sztucznych roślin.

O czym należy pamiętać w czasie tworzenia kompozycji na bazie gąbki florystycznej?

Tworzenie kwietnych aranżacji DIY to czysta przyjemność! Korzystanie z suchej gąbki jest bardzo proste, zaś w przypadku mokrej wystarczy pamiętać o kilku szczegółach:

  • łodygi żywych kwiatów ścinaj po kątem 45°, aby dobrze wbijały się w gąbkę,

  • jeśli chcesz przenieść kwiat już umieszczony w aranżacji, nie wyciągaj go, lecz odetnij łodygę i wbij potem w inne miejsce,

  • do ustabilizowania pianki użyj specjalnej kwiatowej taśmy klejącej (zwykłe taśmy się nie nadają),

  • zanim stworzysz kompozycję - odprowadź z gąbki nadmiar wody,

  • flowerbox z ciętych kwiatów w tekturowym pudełku wymaga szczelnego oddzielenia mokrej gąbki od papieru – najlepiej za pomocą folii.

Poza tym w stanie suchym trzeba uważać na oba rodzaje pianki, ponieważ są bardzo kruche. Miłego komponowania!