- today
- label Inspiracje
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1787 odwiedzin
Ogrody w szkle to coraz popularniejsze dekoracje, które w oryginalny sposób można wykorzystać w aranżacji domu, ale i pomieszczeń biurowych. Wykonywane zarówno z roślin naturalnych, jak i sztucznych mogą być miłym prezentem dla bliskiej osoby, a sam proces ich tworzenia to świetna okazja do rodzinnego, wspólnego spędzenia czasu. Sprawdź, jakich elementów będziesz potrzebować, by samodzielnie stworzyć ogród w szkle ze sztucznych kwiatów. Sprawdź, jakich elementów będziesz potrzebować, by samodzielnie stworzyć ogród w szkle ze sztucznych kwiatów.
Szklane naczynie – czyli podstawa
Do wykonania ogrodu, zwanego też czasami lasem w szkle będziesz potrzebować odpowiedniego pojemnika. W sprzedaży znajdują się szklane słoje, wazony czy podobne elementy, w których możesz umieścić wybrane przez siebie dekoracje. To właśnie w tym szklanym naczyniu stworzysz docelową dekorację, dlatego zadbaj, aby było ono w odpowiednim rozmiarze i kształcie.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem dekoracji o takim charakterze, wybierz na początek pojemnik z dość szeroką szyjką – ogrody w szklanych butlach prezentują się niesamowicie, ale ich wykonanie jest już nieco trudniejsze właśnie przez zwężoną górę pojemnika. Otwarty słój czy misa ze szkła pozwolą na większą dowolność w trakcie aranżacji. Świetnie sprawdzi się nawet akwarium, w którym można wykonać naprawdę duży ogród czy las.
Szkło nie musi być ani bardzo grube, ani kruche i cienkie – na początku wybierz pojemnik, który po prostu Ci się spodoba. Może mieć formę otwartą lub zamkniętą – wówczas wlot zakrywa się przykrywkami wykonanymi z drewna czy masy korkowej. Jeżeli docelowo Twój ogród w szkle ma być wyłożony kamyczkami, słój lub wazon może mieć nieco grubsze dno. Powinien być także przezroczysty – szklany pojemnik o mlecznym odcieniu nie zapewnią odpowiedniego efektu wizualnego.
Warstwy dekoracyjne vs. mini ogród
W przypadku formowania ogrodu ze sztucznych roślin nie musisz martwić się zapewnieniem im odpowiedniego mikroklimatu. Wystarczy jedynie dobrać poszczególne warstwy dekoracyjne pod kątem materiału, z jakiego zostały wykonane czy też przyjętej kolorystyki.
Zatem, jak budować odpowiednią warstwę podłoża?
Dolną warstwę mogą stanowić wszelkiego rodzaju kamienie dekoracyjne – zarówno te naturalne, jak otoczaki i grys marmurowy, znany jako biała Marianna, jak i wykonane ze szkła lub tworzywa. Efekt naturalności spotęguje warstwa ziemi ogrodowej – najlepiej jednak wysypać ją właśnie na taki kamienny podkład. Pamiętaj, by nie doprowadzić do zawilgocenia tej części – na jej powierzchni mogłaby wytworzyć się nieestetyczna pleśń.
W zależności od tego, czy chcesz stworzyć bardziej klasyczny, kwiatowy ogród, czy też dekorację imitującą fragment lasu, wśród warstw dekoracyjnych możesz umieścić kilka zaimpregnowanych szyszek, mech chrobotek (nie wymaga podlewania) czy gałązki sztucznego bluszczu.
Wybór roślin do ogrodu w szkle
Projektując ogród zamknięty w szkle z wykorzystaniem sztucznych roślin nie musisz przejmować się warunkami, w jakich wzrastają kwiaty czy podłożem, które powinno się im zapewnić. Możesz naprawdę popuścić wodze fantazji!
Bardzo estetyczny efekt wizualny uzyskasz umieszczając na szczycie warstw dekoracyjnych sztuczne sukulenty. Jeśli chcesz uzyskać wyrazistą aranżację, możesz zastąpić je roślinami kolorowymi dowolnego typu. Tak przygotowany ogród w szkle stanie się wówczas bardzo charakterystycznym punktem dekoracyjnym – na przykład w łazience czy salonie.
Nie zapomnij, że kluczem do sukcesu jest nie tylko forma i rodzaj roślin, ale także odpowiednia pielęgnacja roślin, które wymagają wilgotności i optymalnej temperatury. Docelowo w słoju muszą panować doskonałe warunki środowiskowe, aby kawałki kory nie spleśniały, a bluszcz i cała flora mogła się rozwijać.