Drut florystyczny – rodzaje i zastosowanie

Drut florystyczny jest akcesorium, które siłą rzeczy kojarzy się przede wszystkim z pracą florysty i tworzeniem dekoracji ze sztucznych i świeżych roślin. Tak naprawdę jest to bardzo wszechstronny dodatek do różnego typu prac DIY („Do It Yourself – Zrób To Sam”), który możesz wykorzystać uniwersalnie. 

Co to jest drut florystyczny?

Drut florystyczny w standardowej wersji dostępny jest w zielonym kolorze. Ma to oczywiście związek z pierwotnym przeznaczeniem, czyli wykorzystywaniem go w kompozycjach roślinnych i do tworzenia bardzo złożonych kompozycji florystycznych (np. do przedłużania zbyt krótkich łodyg).

Mając to na względzie odpowiedzmy na kluczowe pytanie - jakie są druty florystyczne rodzaje?

Zielony odcień pozwala dyskretnie ukryć drucik pomiędzy łodyżkami i liśćmi. Na rynku znajdują się również inne warianty, w tym florystyczne druty czerwone, niebieskie czy też złote i srebrne. Te ostatnie nadają się szczególnie do wykonywania różnego rodzaju dekoracji świątecznych. Rodzaje drutów florystycznych należy dobierać pod docelowe formy i dekoracje, uwzględniając przy tym ich kolorystykę, długość i szerokość.

Zaletą drutu florystycznego jest jego dość giętka, lekko elastyczna struktura. Jednocześnie jest on na tyle miękki, że bez większego trudu można nadawać mu kształt ręcznie, bez użycia specjalistycznych narzędzi, takich jak kombinerki. Drucik florystyczny dostępny jest w różnych formach – popularny jest np. drut nawijany na szpulach, na patyku (kołku), a niekiedy także w przyciętych na określoną długość odcinkach. Producenci oferują różne grubości drutu – od 0,3 milimetra do nawet 1 czy ponad 2 milimetrów średnicy.

Podstawowe wykorzystanie drutu florystycznego

Miękkość drutu florystycznego przy jego jednoczesnej trwałości pozwala na wykonywanie z niego usztywnienia dla roślin i konstrukcji podtrzymujących. To bardzo wygodne w przypadku chociażby świeżych kwiatów, które po kilku godzinach od przygotowania aranżacji mogą wyginać się ku dołowi i tracić tym samym swój urok. Owinięcie drutu wokół łodygi może wówczas stworzyć podporę dla cięższych główek roślin, by zachowały prawidłową pozycję. Stąd druciki tego typu mogą być stosowane nie tylko w stroikach, ale też w bukietach ze świeżych roślin.

Standardowo można stosować takie usztywnienie również podczas tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych. Drut florystyczny może utrzymać wszystkie elementy w całości i służy do łączenia ze sobą różnych części dekoracji. Jest niezastąpiony w trakcie układania wieńców pogrzebowych i dekoracyjnych.

Używanie drutu florystycznego do drutowania kwiatów i w innych pracach DIY

Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by drutu florystycznego używać nie tylko do dekoracji florystycznych, ale także w innych pracach manualnych typu DIY. Najcieńsze warianty są chętnie wykorzystywane przy samodzielnym tworzeniu biżuterii, takiej jak kolczyki, bransoletki czy naszyjniki. Często wykorzystuje się je do tworzenia stelaży - np. oryginalnych stroików lub dekoracji na drzwi. Głównie dlatego, że druty florystyczne mogą utrzymywać lekkie konstrukcje, nadając im określonego kształtu oraz jako wzmocnienie konstrukcji, która z czasem może opaść.

Za pomocą drucików florystycznych o różnych grubościach można tworzyć także wianki ślubne i podobne dekoracje weselne – nadają się do mocowania kokard, wstążek czy nawet świec w kościołach i salach weselnych. Za ich pomocą zamontujesz także ozdobne bukieciki na klamkach drzwi samochodu młodej pary. 

Po drucik florystyczny sięgają również artyści tworzący projekty nietypowe i skomplikowane. Za pomocą drutu tworzy się podpory oraz szkielety pod wszelkiego rodzaju ozdobne lalki, maskotki czy nawet takie obiekty, jak budynki i rośliny wykorzystywane w makietach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.