Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny?

Czy wiesz, że rozmiar doniczki ma znaczenie dla efektywnego i prawidłowego rozwijania się rośliny? Okazuje się bowiem, że zbyt mała doniczka ogranicza system korzeniowy, co może przyczyniać się do obumarcia lub zatrzymania rozrostu ulubionej roślinki. Zbyt duża - wymusza na roślinie silną rozbudowę korzeniową, z jednoczesnym zatrzymaniem rozwoju łodyg, liści i kwiatów. Dlatego też rośliny powinniśmy systematycznie przesadzać, zwiększając lub zmniejszając doniczkę w zależności od tego, jak zachowuje się dany, konkretny szczep.

Zatem, jak dobrać wielkość doniczki do rośliny aby zapewnić jej prawidłowy rozwój? Na co zwrócić uwagę i na jakie gatunki powinniśmy zwrócić szczególnie dużą uwagę?

Rozmiar doniczki, a kwiaty

Doniczki należy dobierać zarówno pod kątem materiału, jak i wielkości docelowej rośliny. Tak o to:

Małe rośliny

Najczęściej do małych, drobnych roślin dobiera się równie małe, skromne doniczki. Ważne jednak jest, aby te były wystarczająco głębokie, tak aby ukryć cały system korzeniowy oraz aby zachować prawidłowy drenaż (zarezerwuj na to około 2 centymetry dodatkowej przestrzeni). Niewielkie kwiaty można na początek posadzić w kubku lub niewielkim pojemniczku, który należy zmienić po kilku miesiącach - np. gdy roślina zacznie się rozwijać. Pamiętaj jednak, że nowa doniczka powinna mieć o 3 centymetry większą średnicę.

Duże rośliny

Duże rośliny potrzebują równie dużych doniczek, m.in. ze względu na obszerny system korzeniowy. Kiedy planujesz przesadzać roślin do większych doniczek - wybieraj modele większe o maksymalnie 10 centymetrów. Pamiętaj również, że rozłożyste rośliny potrzebują stabilności - zwłaszcza, jeśli roślina ma tendencję do rozrastania się na boki. W takim wypadku doskonale sprawdzą się donice na nóżkach, które stanowią nie więcej niż 1/3 wysokości rośliny.

Od powyższej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Istnieją bowiem gatunki, które pomimo swojej masywności i rozłożystości preferują ciasne doniczki. Wśród nich jest np. zamiokulkas, rogi łosia, monstera czy skrzydłokwiat.

Czy kształt doniczki ma znaczenie?

Gliniane donice różnią się swoimi właściwościami od donic plastikowych czy drewnianych. Dlatego też oprócz ich wielkości warto zwrócić uwagę na formę wykonania i użyte materiały, które nierzadko przyczyniają się do prawidłowego rozrostu flory.

Czy kształt donic ma równie duże znaczenie? Jak wskazują floryści i miłośnicy kwiatów - jak najbardziej! Co ciekawe - nie chodzi tu wyłącznie o walory dekoracyjne.

Okazuje się bowiem, że kształt donic również wpływa na rozwój kwiatów. Gatunki masywne, rozłożyste, o gęstych liściach i np. zwieszonych pędach powinny zajmować wąskie i wysokie donice, które zagwarantują dużo miejsca dla przewieszających pędów czy rozłożystych, ciężkich liści. Doskonale także sprawdzą się koszyki lub wiszące pojemniczki. Rośliny ciężkie, rozrastające się na boki powinny rozwijać się w szerokich doniczkach o okrągłej górze i delikatnie zwężającej się postawie. Donice o kształcie odwróconego stożka należy wybierać wyłącznie dla roślin wolno rozwijających się, lekkich pnących się w górę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.