Czego potrzebujemy do stworzenia tradycyjnej palmy Wielkanocnej?

Podstawa palmy – czyli z czego zrobić trzpień?

Palma wielkanocna opiera się na prostej podstawie – konstrukcji, wokół której umieszczane są następnie wybrane dekoracje. Tak zwany trzpień, jeśli chcesz trzymać się tradycji, powinien być wykonany z gałązek wierzby zerwanych w Środę Popielcową. Nie masz takich pod ręką? Nic straconego!

Do skonstruowania trzpienia możesz wykorzystać zwykłe, sztywne gałązki – przynajmniej trzy lub cztery, żeby całość tworzyła solidne podparcie dla dekoracji. Patyki połącz ze sobą za pomocą cienkiego, skręconego drutu lub też sklej ze sobą za pomocą kleju na gorąco. Po wyschnięciu owiń trzpień wspomnianym drucikiem lub szpagatem (sznurek powinien być dość sztywny, aby stanowił podparcie dla ozdób).

Palemka wielkanocna ze sztucznych kwiatów

Doskonałym sposobem na wykonanie samodzielnie palemki wielkanocnej jest wykorzystanie sztucznych roślin. Przede wszystkim praca z takimi elementami będzie znacznie prostsza i wygodniejsza, niż w przypadku żywych kwiatów, które mogą szybko ulec uszkodzeniu w trakcie mocowania, do tego nie zachowują trwałości dłużej niż trzy do czterech dni. 

Do ozdobienia palmy wielkanocnej wykorzystuj typowo wiosenne sztuczne kwiaty – żonkile, gałązki sztucznej forsycji czy sztuczne bratki. Mocować można je de facto na dwa sposoby – albo przyczepiać same, odcięte główki roślin do trzpienia, albo sztuczne kwiaty owijać w całości wokół podstawy. W drugiej technice, o ile na taką się zdecydujesz, możesz zastosować węższy trzpień, wykonany z pojedynczej, nieco grubszej gałązki, ponieważ łodygi sztucznych roślin owijane wokół niego dodatkowo go usztywnią i dodadzą palmie objętości.

Czubek takiej palmy wielkanocnej możesz udekorować styropianowym jajkiem ozdobionym wedle własnego uznania. Przyczepiona na szczycie kolorowa pisanka będzie lekka, zatem zadbaj o poprawne jej osadzenie (możesz lekko „nabić” styropian na trzpień). Miejsce połączenia między jajkiem i czubkiem palmy zakryj kolorowymi piórkami, dostępnymi w kwiaciarniach czy hurtowniach z artykułami dekoracyjnymi.

Wielkanocna palma z suszonych roślin

Popularnym sposobem ozdabiania palemek wielkanocnych jest przyklejanie do nich czy też mocowanie w inny sposób naturalnych, suszonych roślin. Tak udekorowane palmy wyglądają naturalnie i przywodzą na myśl sielskie, świąteczne stroiki.

Do ozdobienia palmy w ten sposób możesz wykorzystać:

  • gipsówkę,

  • trawy, często barwione na jaskrawe kolory,

  • wrotycz,

  • kocanki,

  • pszenżyto (również barwione).

Suszki świetnie będą się komponowały z gałązkami bukszpanu, który zachowuje piękny, zielony kolor przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, że suszone kwiaty i trawy są lekkie i dość kruche – mocuj je ostrożnie, by się zanadto nie rozsypały. Tak ozdobioną palmę wielkanocną możesz dodatkowo wykończyć koronkową wstążką u podstawy.

Palemki wielkanocne ozdobione krepą – zabawa dla dzieci

Z kolorowej krepy i bibuły, a także z różnego rodzaju dekoracyjnych papierów bez większego trudu można, wspólnie z dziećmi, przygotować delikatne kwiatki, które także pozwolą ozdobić palmę wielkanocną

Kwiaty z bibuły czy inne papierowe dekoracje mogą być wykonywane na niezbyt długich drucikach, które następnie owija się wokół trzpienia. Jeśli zdecydujecie się z dzieciakami na wykonanie samych kwiatowych główek, konieczne będzie ich przyklejenie, najlepiej na gorący klej lub inny szybko mocujący – pamiętaj, by takich środków używać ostrożnie, by dzieci nie poparzyły się o wylot pistoletu na klej lub nie ubrudziły się tak zwanym superglue.