Aromaterapia - czym jest i kiedy stosować?

Aromaterapia co to?

Obecnie istnieją dwa stanowiska, które traktują aromaterapię w nieco inny sposób. Pierwsza grupa uznaje ją za formę medycyny alternatywnej, w której to wykorzystuje się olejki eteryczne, w celu oddziaływania na nasze samopoczucie, zdrowie, funkcje poznawcze, umysł, koncentrację, a nawet sprawność fizyczną. Wiele z nich stosuje także zioła, hydrozole, olejki kosmetyczne oraz kadzidła, które mają wzmocnić ów efekt.

Dla miłośników tego podejścia - aromaterapia jest metodą terapeutyczną (tzw. leczenie zapachem), która oddziałuje na zmysły, wpływając tym samym na cały organizm. Druga grupa uznaje aromaterapią za po prostu przyjemny rytuał, który stanowi za uzupełnienie pielęgnacji i podejmowanych zabiegów. Zwolennicy tego podejścia nie wierzą w zbawienną moc olejków, ale stosują je ze względu na przyjemny zapach i walory czysto zapachowe.

Na co pomaga aromaterapia olejkami eterycznymi?

No dobrze, ale właściwie na czym polega aromaterapia? Cała idea aromaterapii opiera się na tym, że ludzki zmysł powonienia jest dużo silniejszy niż inne zmysły. Dzięki temu zapach i substancje zapachowe przenikają do mózgu, oddziaływując na niego za pomocą określonych olejków. Metoda ta wpływa zarówno na inhalacje, jak i na skórę czy układ limbiczny.

Olejki więc należy dostosować do potrzeb organizmu. Wiele z nich ma określone właściwości, które pozwalają np. usprawnić układ oddechowy czy zrelaksować układ poznawczy. Co ważne – wszystkie olejki należy wdychać, a inne ich stosowanie może być nie tyle nieskuteczne, co wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

  • Olejki eteryczne na poprawę nastroju: olejek z lawendy, wanilii, rumianku, jaśminu, kadzidłowca, neroli i bergamotki,
  • Olejki eteryczne na stres: olejek lawendowy, olejek z róży, jaśminowy, z szałwii, bazylii i rumianku.
  • Olejki na przeziębienie (wiele z nich również działa przeciwbólowo): olejek sosnowy, eukaliptusowy, olejek z tymianku, mięty lub drzewa herbacianego,
  • Olejki eteryczne na poprawę koncentracji: olejek z geranium, z cytryny, bazylii i rozmarynu,
  • Olejki na obniżenie ciśnienia: olejek lawendowy i melisowy,
  • Olejki na ból głowy: goździkowy i miętowy,
  • Olejki na poprawę trawienia: kminkowy, anyżowy, koperkowy, ze słodkich migdałów,
  • Olejki na podwyższenie ciśnienia: olejek rozmarynowy i geraniowy.

Wszystkie te olejki można stosować w różnorodny sposób. Najczęściej wlewa się je wraz z wodą do kominka, w którym to pali się niewielka świeczka, rozgrzewająca naczynie. Pod wpływem temperatury olejek łączy się z gorącą wodą, wydostaje się do wnętrza, a aromat koi zmysły i ciało. Alternatywą dla kominków są profesjonalne i nieco droższe dyfuzory (rozważyć też możesz wybór nawilżaczy powietrza z funkcją aromaterapii).

Inną metodą jest dodawanie olejka do gorącej kąpieli lub balsamu do masażu ciała. Ten sposób polecamy zwłaszcza w przeziębieniach, gdy konieczne jest szybkie i bezpośrednie przedostanie do układu oddechowego.

Kosmetyki z dodatkiem olejków eterycznych powinny bazować na tych, które nie należy rozcieńczać wodą - np. z olejkiem różanym, który często też znajdziesz w maseczkach do twarzy i w kremach.

 

Kiedy stosować olejki eteryczne?

Aromaterapię należy stosować w sposób regularny, najlepiej wtedy, gdy… domaga się tego twój organizm lub gdy doskwierają ci różne dolegliwości bólowe. Jeśli więc czujesz napięcie, obniżony nastrój, spięcie mięśni, jeśli masz problem z wyciszeniem lub skupieniem – wybierz odpowiedni olejek i wlej kilka kropel do kominka do aromaterapii lub wanny. Związki eteryczne są w pełni naturalne – tzn. gromadzą się w tkance wydzielniczej, która zlokalizowana jest w kwiatach, liściach, owocach i korzeniach. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich na otwarte rany lub na bardzo wrażliwą, delikatną skórę – np. w przypadku dzieci i niemowląt.