Świece odstraszające komary – jak używać?

Jak komary namierzają swoje ofiary?

Komary mają czułki z receptorami zapachu oraz mózg specjalizujący się w analizie docierających do nich woni. Dzięki temu potrafią namierzyć swoją ofiarę z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Dlatego najskuteczniejszą bronią przeciw komarom jest maskowanie naszego zapachu – np. repelenty o wysokim stężeniu DEET sprawiają, że te owady nie mogą nas wyczuć ani zlokalizować. Komarom (a właściwie komarzycom, które potrzebują krwi kręgowców do rozrodu) przeszkadzają również wiatr oraz inne zapachy.

Jak działają świece przeciw komarom?

Świece na komary składają się zazwyczaj z wosku (ok. 95%), sprayu i olejku eterycznego lub ich mieszanki (ok. 5%). Wydzielany przez nie aromat dezorientuje węch komarów, więc nie mogą one zlokalizować swoich ofiar. Jakie olejki najczęściej stosuje się w świeczkach odstraszających komary?

Jaki jest zapach świecy?

Najpopularniejszy jest olejek z trawy cytrynowej (nazywany również cytronelowym lub świece o zapachu citronella). Inne olejki eteryczne, za którymi nie przepadają komary to:

  • cedrowy,

  • rozmarynowy,

  • geraniowy,

  • miętowy,

  • tymiankowy,

  • bazyliowy,

  • z kopru włoskiego.

Jak najlepiej używać świec odstraszających komary?

Świece zapachowe na komary najlepiej ustawić w kilku strategicznych miejscach, co zwiększy zasięg ich działania. Poza tym warto umieścić świeczkę w osłonce, aby uniknąć kopcenia i nieregularnego palenia się spowodowanego podmuchami wiatru. Jakie osłonki do świec masz do wyboru? Mogą to być lampiony, latarenki lub świeczniki albo ozdoby wykonane własnoręcznie, np. ze słoika albo metalowej puszki.

Czy świece antykomarowe działają?

Skuteczność świec antykomarowych została poparta badaniami naukowymi. Choć ich efektywność jest mniejsza niż DEET, to naukowcy stwierdzili, że:

  • świece z olejkiem z trawą cytrynową w pomieszczeniach odstraszały komary w 14%, a na zewnątrz w 22% (w odległości 6 m od pułapek na komary),

  • świece z olejkiem geraniowym osiągnęły skuteczność 50% w pomieszczeniach oraz 75% na zewnątrz.

Świece antykomarowe mają więc całkiem zadowalającą skuteczność, a do tego budują niezwykle przyjemną atmosferę (i ładnie pachną). Poza tym umieszczone w zgrabnych osłonkach mają nie tylko praktycznie zastosowanie, ale stanowią również doskonałą ozdobą stołu czy altanki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.