Mech dekoracyjny — jak wykorzystać go we wnętrzu?

Mech dekoracyjny – czyli jaki?

Nie każdy mech będzie mchem dekoracyjnym. Tak naprawdę rośliny tego typu, dostępne w sklepach i wykorzystywane do wykonywania dekoracji, są specjalnie przygotowywane tak, aby zachowały kształt oraz kolor przez następne lata. 

Do dekorowania wnętrz wykorzystuje się mech o nazwie „chrobotek reniferowy”, co ma związek z faktem, iż jest jednym z elementów diety reniferów. Łatwo jest się zatem domyślić, że mech dekoracyjny pochodzi z krajów skandynawskich. Zbierany w czystych lasach, jest następnie poddawany specjalnym zabiegom preparacyjnym. Dzięki nim chrobotek zachowuje piękny kolor oraz specyficzną, nieco gąbczastą strukturę. 

Mech chrobotek można znaleźć nawet w polskich lasach, ale uwaga – u nas jest on pod częściową ochroną. Nie wolno go zbierać i niszczyć, stąd zawsze lepiej kupować już gotowe kępki.

A może by tak... mech suszony?

Prawdziwy i naturalny mech suszony zwykle stosowany jest we florystyce. To on najlepiej nadaje się do wypełniania doniczek z roślinami, a także do tworzenia dekoracji świątecznych stroików, wianków, w dekoracjach ze szkłem i świecami.

Ścienne dekoracje z mchu

O czym myślisz, gdy ktoś pyta o mech dekoracyjny? Z pewnością pierwsze, co przychodzi do głowy, to wszelkiego rodzaju ozdoby na ściany. Aranżacje opierające się na takich elementach nie są już traktowane jako coś ekstrawaganckiego – to oryginalne, niezwykle eleganckie i chętnie wybierane dekoracje.

Początkowo ozdoby z mchu dekoracyjnego można było znaleźć w obiektach publicznych – świetnie wpasowały się w aranżacje biurowe, podkreślały prestiż gabinetów kosmetologicznych czy też kancelarii prawnych. Obecnie mech wszedł także na ściany typowo domowe – stanowi idealny rodzaj dekoracji w stylu minimalistycznym czy skandynawskim. Nawet niewielkie, pojedyncze panele z mchem chrobotkiem, zawieszone w sypialni czy salonie mogą odmienić całe wnętrze. 

Jeden, duży panel ozdobiony chrobotkiem lub też kilka mniejszych, zestawionych w różnych konfiguracjach mogą udekorować nie tylko salon czy kuchnię. Powieszone w biurze czy w gabinecie „odświeżą” aranżację i rozjaśnią nieco przestrzeń, jeśli pomieszczenie utrzymane jest w ciemnej tonacji.

Niezwykły efekt zapewnia obłożenie całej, jednej ściany kępkami mchu. Może bardzo dobrze komponować się zarówno z sąsiednimi, gładkimi ścianami, jak i dekoracjami z cegieł czy drewnianych paneli.

Mech dekoracyjny w stroikach

Tak, kępki mchu dekoracyjnego można wykorzystać przy tworzeniu estetycznych, bardzo ozdobnych stroików na stół czy biurko! I istnieje przy tym szereg inspiracji, którymi warto się kierować.

Mech chrobotek możesz śmiało zastosować jako główny element dekoracyjny wianka na drzwi lub okno. Taka pozornie prosta i niezbyt rozbudowana dekoracja nawiązująca do stylu hygge doda każdej aranżacji odrobinę przytulności. 

Mech można połączyć z innymi, naturalnymi dekoracjami. Szyszki, liście (mogą być sztuczne!), do tego niewielkie kawałki drewna i drobne kamyczki świetnie skomponują się z zielenią chrobotka. Stroik wykonany w takim stylu możesz dopasować niemal do każdego rodzaju wnętrza. Co więcej, po umieszczeniu podobnych elementów w dużym naczyniu możesz stworzyć kompozycję na kształt lasu w słoiku. 

To niezwykle ciekawe dekoracje, które również zyskują na popularności. Po ich wykonaniu nie jest bowiem konieczne dalsze pielęgnowanie takiego słoika lub podobnego pojemnika – zachowuje on swój pierwotny wygląd przez długi czas.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.