Wkłady olejowe, parafinowe, czy wypraski? Co wybrać - poradnik?

Listopad nadchodzi- znicz i wkłady do zniczy w dłoń!

Połowa września za pasem, aura niby jeszcze letnia (przy 16- 22 stopniach Celsjusza na ‘zegarze’) Złota polska jesień powoli się zaczyna. Ci bardziej świadomi (niż przeciętny Kowalski), Ci, którzy wyprzedzają obowiązujący sezon co najmniej o kwartał- floryści i właściciele kwiaciarni właśnie szykują się do szczytu ‘chryzantemowego’ sezonu – nadchodzi Wszystkich Świętych. W hurtowni PM-M wystawiamy właśnie szt bożonarodzeniowe dekoracje, uśmiech pod wąsem jest konieczny ;-) Mam wrażenie, że sama sobie co roku, zupełnie od nowa przypominać muszę który rodzaj wkładów do szklanych zniczy jest najodpowiedniejszy przy konkretnych, występujących warunkach i zjawiskach pogodowych do postawienia na cmentarzu. Rok do roku jest coraz to bardziej podobny (zakładam, że Wam również), a mimo wszystko każdego września budzi się we mnie kolejny raz niepewność i nerwowo szukam w pamięci odpowiedzi na poniższe pytania:

·        czy wkłady olejowe są lepsze niż wkłady woskowe,

·        czy może powinnam wybrać wkłady parafinowe?

·        A wypraski do zniczy? Czy wypraska zastąpi wkład parafinowy?

·        Zalewane znicze szt to na kiedy? Czy lepsze są od znicza z wkładami wymiennymi szt?

Jeżeli również masz takie rozterki - postaram się w niniejszym artykule przedstawić kilka szt faktów o wkładach do zniczy i informacji na temat ich produkcji, przechowywania i dopasowania do sezonu, korzystając z mojego doświadczenia- reprezentuję przecież hurtownia zniczy PM-M :-). Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu rodzaje wkładów i samych zniczy ‘odarte’ zostaną z nutki tajemniczości ;-) – wyznaję zasadę, że ryzyko jest najmniej pożądanym czynnikiem w procesie zakupowym, w którym się bez wątpienia znajdujemy dokonując wyboru na 1 listopada właśnie.

Rodzaje wkładów do zniczy- różnice między wariantami zniczy i wkładów

Co kupić w tym roku na groby? Serię wkładów do szklanych latarni, czy gotowego znicza? Jeśli Ty już podjąłeś decyzję o zakupie wkładów wymiennych do szklanych zniczy, zamiast całego znicza z gotowym, dołączonym wkładem, przeprowadzę Cię przez gąszcz informacji na temat możliwych wkładów do wyboru w kwiaciarni, na stoisku pod cmentarzem, czy w nowym kanale sprzedaży: zniczomat'cie. Wyróżnić możemy kilka wiodących w hurtowni PM-M rodzajów wkładów do zniczy:

Wkłady olejowe

Wkłady do zniczy zawierające mieszankę olejów, niekiedy przypominających konsystencją nawet masło, w wysokich temperaturach dosłownie taki wkład do zniczy ''rozpływa się", podobnie jak zachowuje się smalec na rozgrzanej patelni. Tajemnica tkwi w częstym dodawaniu oleju palmowego do wkłady do zniczy producent. Wkłady te zalecane są na sezon jesienno-zimowy, gdy niska temperatura zewnętrzna sprzyja długiemu czasowi palenia znicza. Każdy producent wkładów do zniczy stara się opracować specjalne mieszanki wiosenno-letnie dla wkłady olejowe, inspirując się sukcesem parafinowy z różnym skutkiem ;-). Polecam szczególnie wkłady do zniczy sklep internetowy najtańszy OL1 pakowany po 30 szt w zgrzewce, średni OL5 oraz największy OL8.

Wkłady olejowe ''na tak zwanym patencie"

Bardzo popularne do znicze hurtownia internetowa są wkłady olejowe ''kombinowane". Do tej grupy cieszących się uznaniem ''olejaków'' zaliczyć możemy wkłady znicze: niskie i tanie zole1, czy najwyższe zole3, wszystkie wkłady do zniczy hurt z serii ZOLE pakowane są po 42 szt na paletce. Wyróżniają się atrakcyjną ceną i różną grubością knota w zależności od aktualnego sezonu (latem stosowany jest knot cieńszy, zimą zastosowanie znajdują grubsze knoty). Przez zmiennie stosowaną grubość knotu powinny podołać także spalaniu w wysokich temperaturach zewnętrznych, które występują w naszym klimacie latem. Niemiec nazwałby je ,,das is optimal". Wkłady patentowane olejowe są najtańszymi oferowanymi wkładamy do zniczy, są tańsze niż wkład parafinowy i wkład olejowy ''maślany".

Wkłady parafinowe do zniczy

Produkty te cechuje większa uniwersalność- parafinowe sprawdzą się cały rok, niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych. Wkład parafinowy znajduje najczęściej się jako 1 szt w gotowym zniczu, każdy z nas miał więc dotychczas prawdopodobnie kontakt z tym produktem. Producenci zniczy nie bez kozery uzupełniają gotowe, szklane znicze o wkład parafinowy. Parafinowe wkłady mogą nieznacznie szybciej spalać się latem, gdy temperatura zewnętrzna w cieniu sięga nawet powyżej 30-35 stopni Celsjusza. Wtedy deklarowany przez producenta czas palenia może być krótszy, ale sam knot, który znajduje się w parafinowy wkładzie nie powinien ulec zatopieniu, ponieważ palący się wkład parafinowy przypomina bardziej konsystencję cieczy, niż kisielu. Plastikowe tuby na etapie produkcji zalewane są parafinową mieszanką i swobodnie zastygają oczekując na swojego nabywcę na każdym etapie kanału dystrybucji. Tyle z organoleptyki :-). Wkłady do zniczy hurtownia PM-M rekomenduje ten wkład parafinowy szczególnie w okresie od jesieni do wiosny :). Szczególnie zachęcam do kliknięcia na wkład parafinowy do zniczy : fen2, produkt parafinowy, pakowany po 30 szt, z deklarowanym czasem palenia między 1, a 2 dni, czy fen7, pakowany po 24 szt. wkład parafinowy z deklarowanym czasem palenia o długości aż 6 dni. Latem szczególnie polecamy znicze wkłady parafinowe do zastosowania na nawet mocno nasłonecznionych cmentarzach.

Wypraski do znicza

Wypraski są najtańszymi wkładami do zniczy. Produkt ten, wykonywany jest w innej technologii niż wkład parafinowy i olejowy do zniczy. Wypraska powstaje ze specjalnie przygotowanego granulatu, który jest ubijany pod wpływem wysokiego ciśnienia. Organoleptycznie badając wypraskę jest najtwardsza, czasem może ulegać ''brylowaniu się"- zbijaniu drobnych grup wosku z góry produktu. Oferowane przez hurtownię PM-M ''wypraski" są nieznacznie droższe niż wkłady olejowe na ''patencie" ;-), lecz tańsze niż na przykład wkład parafinowy '"FEN". Zwolenników wyprasek zapraszam do zapoznania się z oferowanymi hurtowo sprzedawanych W3, pakowane po 35 szt. 32 godziny czas palenia, czy największym 6-7 dniowym czasem palenia, pakowanym po 14 szt W700.

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu wybór rodzaju wkładu do znicza będzie już jedynie czystą przyjemnością. Wkłady różnią się od siebie, czasem palenia, surowcem użytym do produkcji (od ubitego pod ciśnieniem granulatu, przez olejowe ''na patencie", do olejowo-maślanych), ilością użytego surowca do zalania plastikowej tuby (której bezpośrednią wypadkową jest deklarowany przez producenta zniczy czas palenia takiego wkładu). Różny może być sam knot (zmienny sezonowo w odpowiedzi do pogody), różna jego ''sztywność", różny kształt samej tuby do zalania. Osobiście wożę najczęściej w bagażniku swojego samochodu wkład parafinowy-kilka szt wystarczy by wkład parafinowy był dobry zawsze i wszędzie, niezależnie od aury. Proszę miej na uwadze możliwe żółknienie wkładu do szklanego znicza- im wyższe stężenie substancji maślano-olejowatych, tym szybciej może pożółknąć. Wkład parafinowy powinien dłużej zachowywać białą, neutralną barwę koloru, nawet będąc poddany wpływowi dość agresywnych, letnich promieni słonecznych. Uważam, że nie należy zapominać o najważniejszej idei Święta Zmarłych, jaką jest odwiedzenie miejsca spoczynku naszych bliskich, a płonące światełko wewnątrz znicza, ma nam o tej pamięci (której może czasem brak na co dzień) przypominać i tę pamięć symbolizować.

Powodzenia w wyborze wkładów wymiennych do zniczy!

Marta Mielnicka-Suchowolec

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.