- today
- label Inspiracje
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 655 odwiedzin
Wielkanoc jest najstarszym i jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Coroczne świętowanie ma upamiętniać śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, stając się tym samym niezwykle istotnym, na stale zapisanym w kalendarzu, dniem. Oprócz duchowego znaczenia - Święto Wielkiej Nocy obarczone jest wieloma tradycjami i zwyczajami, które dotyczą niemalże wszystkich członków rodziny.
Obchodzenie Wielkanocy to nie tylko uczestnictwo w nabożeństwie, ale także spożywanie święconki, oblewanie się wodą na śmigus-dyngus i tworzenie kolorowych palm. Każdy z tych zwyczajów ludowych nie ustępuje jednak głównej, najważniejszej chwili - śniadaniu, w którym uczestniczy cała rodzina.
W ramach inspiracji stworzyliśmy post, w którym podpowiadamy co warto postawić na wielkanocnym stole. Uwzględniamy w nim nie tylko klasyczne elementy, które nierzadko świadczą o tradycji i zwyczajach, ale także oryginalne formy, które sprawią, że tegoroczny, wielkanocny stół będzie zapierał dech w piersiach.
Stół wielkanocny - zwyczaje i tradycje
Wielkanoc obarczona jest różnymi tradycjami, które często uzależnione są od regionu lub kraju, w którym to święto jest obchodzone. W Polsce świętowanie zaczyna się od porannych rezurekcji, a następnie od uroczystego śniadania wielkanocnego, które poprzedza składanie życzeń i dzielenie się święconką z koszyczka. Sposób zastawiania stołu jest bardzo różny - często bazuje na kreatywności gospodarza, zdolnościach kulinarnych i preferencjach smakowych gości. Najczęściej jednak znajdziemy na nim: półmiski z wędlinami, talerzyk z jajkami faszerowanymi, wielkanocne baby, mazurki, świeżo zasadzoną rzeżuchę, pisanki w różnych kolorach, a także bukiety bazi i pierwszych, wiosennych kwiatów, które stoją na środku stołu w szklanych wazonach. W niektórych rejonach - np. na Śląsku - rodzice chowają pisanki w domu, zachęcając tym samym dzieci do zbierania kolorowych jajeczek. W Krakowie natomiast obchodzony jest zwyczaj, nazywany "Rękawką", podczas którego wierzy się, że zmarli proszą o wspomnienie i modlitwę za wszystkich, pozostałych krewnych. Co ciekawe - tradycja ta obowiązuje również w Serbii i na Litwie.
W innych rejonach jest także zwyczaj wręczania upominków - zarówno tych drobnych, w postaci np. czekoladowych króliczków lub baranków, jak i drogich - biżuterii, bonów zakupowych, zabawek lub zastawy stołowej, którą można wykorzystać w przyszłym roku.
Nakrycie stołu wielkanocnego
Jak udekorować stół na Wielkanoc? Pomysłów i rozwiązań jest co najmniej kilka, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie szereg inspiracji i pomysłów, które możesz z powodzeniem wykorzystać lub przerobić, w zależności od tego który z nurtów jest Ci najbliższy.
Świąteczny stół w duchu glamour
Dla miłośników strojnych dodatków, przepychu, elegancji i dbałości o najmniejsze detale przygotowaliśmy propozycję w duchu glamour. Do jej stworzenia zainspirowały nas wnętrza hollywoodzkie, które aż tętnią strojnymi zdobieniami, złotem, szkłem, marmurem i kryształem.
Rozłóż na stole granatowy, bordowy lub biały obrus ozdobiony atłasową listwą. Na środku stołu postaw duży, szklany wazon, do którego wstawisz bukiet herbacianych róż. Do tak stworzonej aranżacji dobierz zdobione, pozłacane sztućce; porcelanową zastawę z ciętego szkła oraz serwetki z drobnym haftem. Wszystkie przystawki wyłóż na dużych, ozdobnych paterach, a ciasto pokrój na dwupiętrowej, kryształowej paterze. Tak stworzoną zastawą uzupełni karafka z kompotem lub sokiem z malin, kryształowe szklaneczki i obrączki na ściereczki, które goście mogą rozłożyć sobie na kolanach. Na koniec nie zapomnij o świeczkach wielkanocnych w złotych świecznikach.
Stół wielkanocny boho
Styl boho (lub rustykalny) niezwykle wdzięcznie wpisuje się trendy, stając się jednym z najbardziej popularnych i najwdzięczniejszych - również na wielkanocnym stole. Jeśli chcesz inspirować się przyrodą, uwielbiasz naturalne materiały i cenisz prostotę - to właśnie propozycja boho skradnie Twoje serce.
Rozłóż na stole lniany bieżnik lub podkładki z ratanu. Na środku stołu, w niewielkim wazonie ustaw zasuszone kwiaty lub bazie, a wokół rozłóż półmiski z minimalistycznej porcelany. Całość przepięknie uzupełnią drewniane dodatki - tj. świeczniki, figurki w kształcie baranka lub króliczka, podtalerze i misy, wypełnione świeżymi owocami. Tak stworzoną, naturalną aranżacje uzupełnią ręcznie ozdobione jajka oraz biała zastawa, która podkreśli minimalistyczne piękno.
Eklektyczne śniadanie wielkanocne
Dla fanów misz-maszu, koloru i mieszanki różnych stylów to właśnie eklektyzm stanie się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Rozłóż więc talerze w różnych kolorach, postaw kolorową wazę z zupą, dzbanek z mrożoną herbatą, zajączki z puchu, żółte kurczaczki i kolorowe pisanki (znajdziesz je tutaj). Nie ograniczaj się w swojej formie, szalej z dodatkami, mieszaj wszystkie style i pozwól, aby w Twoim wnętrzu zapanowała prawdziwa fuzja barw!