Jak ciekawie ozdobić jajka na Wielkanoc?

Naturalne metody ozdabiania pisanek

Jesteś eko i lubisz naturalne metody ozdabiania i sielskie dekoracje? Sięgnij po przepisy naszych babć na wyjątkowe, utrzymane w ciepłej tonacji odcienie pisanek! Możliwe, że niezbędne do tego składniki masz już w domu! Wystarczy przygotować napar na bazie łupin cebuli, włoskich orzechów lub kawy sypanej, a następnie zanurzyć w nim na kilka minut ugotowane już jajka. Skorupki nabiorą pięknego, głębokiego, brązowo-ceglastego odcienia. Zielony kolor uzyskasz natomiast w naparze z zielonego jęczmienia, a różowawy w ciepłej wodzie z dodatkiem buraków.

Możesz też urozmaicić ten sposób dekorowania poprzez naklejenie na jajka niewielkich listków czy naklejek o prostych kształtach i zanurzeniu tak przygotowanych we wspomnianym naparze. Po wyjęciu i przestudzeniu ostrożnie zerwij dekoracje – skorupka pod nimi zostanie jaśniejsza, przez co uzyskasz niepowtarzalną dekorację pisanek.

Wolisz intensywniejsze, żywe kolory? Skorzystaj z gotowych barwników do jajek. Proces barwienia przebiega dość podobnie, jak w przypadku naturalnych naparów. W tym wypadku również możesz pokusić się o wykreowanie wzorów za pomocą naklejek czy też liści. 

Kreatywne dekorowanie jajek wielkanocnych

Czujesz w sobie duszę artysty? Wykorzystaj przedświąteczną wenę do samodzielnego, kreatywnego ozdobienia jajek wielkanocnych. Możesz sięgnąć po farby (najlepiej akrylowe – akwarelki będą się rozmazywać), flamastry czy kolorową włóczkę. 

Farbkami czy też pisakami możesz nanosić na powierzchnię skorupki dowolne motywy. Świetnie wyglądać będą pisanki w jednolitym kolorze, ozdobione na całej szerokości kropkami – najlepiej w kontrastowym kolorze i w różnych wielkościach. Jeżeli czujesz się nieco pewniej, namaluj niewielkie kwiatki, listki lub też typowo wielkanocne motywy, takie jak zajączki czy kurczaczki. 

Kolorowe włóczki czy muliny także mogą się przydać. Wyjątkowy efekt uzyskasz poprzez ścisłe owijanie jajek wybranym kolorem nici lub też zmieniając odcień co kilka owinięć. Aby mulina nie zsuwała się z pisanki, zamocz ją wcześniej w kleju w płynie (sprawdź, czy jest przystosowany do kontaktu z żywnością i nietoksyczny) – póki nitki są lekko wilgotne, nakładaj je na skorupkę. W podobny sposób możesz wykonać dekoracyjne jajka metodą decoupage. Przed świętami znajdziesz w sklepach mnóstwo ciekawych wzorów serwetek wielkanocnych, które wystarczy powycinać i dostosować do wielkości pisanki, a następnie przykleić i pozostawić do wyschnięcia.

Jak dekorować styropianowe jajka wielkanocne?

W wielu domach pisanki pełnią rolę typowo dekoracyjną. Prawdziwe jajka, nawet ugotowane na twardo, nie wytrzymają niestety dłużej niż dwa, może trzy dni w temperaturze pokojowej. Jeśli w tym czasie spadną i pękną, nieprzyjemnego zapachu trudno będzie się pozbyć. Z tego względu do wykonania ozdób wielkanocnych do mieszkania czy na świąteczny stół polecamy styropianowe jajka – oczywiście również ozdobione wedle uznania!

Dekoracje ze styropianu mają wiele zalet – przede wszystkim nie musisz obawiać się, że w trakcie ich dekorowania uszkodzisz delikatną skorupkę. Ich powierzchnia jest przy tym łatwa w opracowaniu – możesz przymocować do niej pionowo wąskie paski tkanin w kwiatowe wzory, by stworzyć wielokolorową ozdobę (miejsca łączeń kolejnych fragmentów materiału możesz zakryć samoprzylepną, wąską tasiemką koronkową).

Do tej pory dużą popularnością cieszą się także styropianowe jajka stylizowane na… smocze jaja! Do ich przygotowania potrzebne są jedynie pinezki z płaskimi główkami (srebrne lub złote). Należy wbijać je w styropian jedną obok drugiej, by stworzyć niezwykle oryginalną strukturę przypominającą łuski na skórze smoka.

Na jajkach ze styropianu świetnie wyglądać będą także dekoracje w stylu decoupage – nie tylko z serwetek. Poodrywaj z gazety (najlepiej wydawanej klasycznie, w czarno-białej szacie) fragmenty różnych stron i przyklejaj ściśle do styropianu. Po wyschnięciu udekoruj czubek jajka wstążeczką lub też przymocuj szary, szpagatowy sznureczek. Dekoracja w stylu retro gotowa!