Gipsówka (Łyszczec) - wielki powrót na bukiety oraz dekoracje z gipsówki

Gipsówka wiechowata w bukietach tradycyjnych

Klasyczny bukiet to nadal jedna z najpopularniejszych dekoracji oraz kompozycji, które towarzyszą ludziom przy różnych okazjach. Gipsówka to ważny dodatek ozdobny, który taki bukiet może fantastycznie upiększyć i dodać mu romantycznego charakteru. Dostępna jest najczęściej z białymi kwiatostanami, chociaż w sprzedaży nie brakuje również odmian o różowych lub nawet purpurowych kwiatach.

Popularnym dodatkiem do bukietów jest gipsówka suszona – jej zaletą jest w takim wypadku oczywiście trwałość, stąd też często znaleźć można ją w bukietach, które mają przetrwać dłuższy czas, także na świeżym powietrzu (na przykład jako dekoracja pogrzebowa).

Gipsówkę można dodawać także w formie świeżej – również cięta roślina pozostaje dość trwała, do tego nie wymaga nadmiernej ilości wody w wazonie. Dzięki drobnokwiatowej budowie gipsówka w delikatny, ale jednocześnie estetyczny sposób podkreśla bukiety wykonane niemal ze wszystkich odmian kwiatów. Jest tym samym uniwersalną, wręcz wszechstronną dekoracją.

Kwiaty gipsówki - kwiat cięty na ślub, wesele, I Komunię

Przede wszystkim gipsówkę wykorzystać można do wykonania wszelkiego rodzaju kompozycji ślubnych, w tym oczywiście do bukietu Panny Młodej. Świetnie będzie komponowała się z białymi różami, goździkami lub też kaliami, ale w modnych kompozycjach o takim charakterze floryści coraz częściej stosują gipsówkę jako element dominujący. Wykonany z niej bukiet ślubny z pozoru staje się delikatny i kruchy, jednak jest misterny niczym ręcznie tkane koronki!

Gipsówka doskonale nadaje się również do wykorzystania we wszelkiego rodzaju dekoracjach weselnych. Z jej użyciem przygotować można delikatne wianki dla druhen, ale też florystyczne kompozycje ozdobne do kościoła lub do udekorowania pomieszczenia weselnego. Niewielka gałązka gipsówki, zestawiona chociażby z gałązką świerku lub też przewiązana lnianą wstążką może stać się eleganckim dodatkiem do każdego nakrycia dla gości. Dzięki swojej charakterystycznej urodzie gipsówka okazuje się być bowiem elementem pasującym chociażby do stylu rustykalnego.

Jeżeli organizujesz przyjęcie komunijne, również możesz skorzystać ze świeżej lub suszonej gipsówki, by stworzyć na jej bazie eleganckie dekoracje. Niewielkie bukieciki ozdabiające talerze dla gości czy też wianki dla dziewczynek, w których znajdą się wplecione gałązki gipsówki (koniecznie białej), będą idealną formą ozdoby.

Gipsówka – sztuczna czy prawdziwa?

Naturalna gipsówka, bez względu na to, czy jest cięta czy też suszona, ma swój niezaprzeczalny urok. Jednak pozostaje do pewnego stopnia nietrwała. Nieco inaczej wygląda już żywotność sztucznej gipsówki.

Syntetyczne rośliny są obecnie wyjątkowo estetycznie wykonane i bardzo trwałe. Ta sama zasada tyczy się takich dekoracji, jak sztuczna gipsówka. Dobrej klasy akcesoria będą niemal do złudzenia przypominały naturalne, jednak zachowają swoją urodę przez lata. Można śmiało dokładać je do stroików, bukietów, kompozycji florystycznych, wianków na drzwi czy też wieńców pogrzebowych. Do tego sztuczne gipsówki dostępne są w wielu kolorach! Popularna jest więc np. gipsówka różowa, która pięknie sprawdza się podczas baby shower czy wieczoru panieńskiego.