Plastikowe flakony czy granitowe wazony – co się sprawdzi na cmentarzu?

Plastikowe flakony na cmentarz – zalety i wady

Plastikowe flakony to z pewnością najbardziej dostępne rozwiązanie, i to pod różnymi względami. Przede wszystkim są bardzo przystępne cenowo. Ładnie prezentujące się flakony z plastiku można spokojnie kupić już za kilka-kilkanaście złotych (oczywiście w zależności od ich wielkości). W sklepach znajdziesz tak dużo modeli, że bez problemu dopasujesz coś odpowiedniego zarówno do bukietu, jak i do całego nagrobka. Plastikowe flakony są też łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają stosowania żadnych specjalistycznych środków. Niektóre plastikowe flakony mają w podstawie szpikulec, który umożliwia wbicie go w ziemię i unieruchomienie – taka opcja sprawdzi się chociażby wtedy, gdy zdecydujesz się (również chwilowo) na skromniejsze wykończenie grobu niż pokrycie całości kamienną płytą. Dzięki temu flakon z kwiatami nie przewróci się np. przy silniejszym wietrze.

Jakie są wady plastikowych wazonów na cmentarzu? Te wykonane z błyszczącego materiału pod wpływem warunków atmosferycznych mogą zmatowieć i stracić atrakcyjny wygląd. Poza tym lekkość tych pojemników sprawia, że mogą się wywrócić (można zadbać o jakieś obciążenie) i często padają ofiarą złodziei (niektórzy przyklejają je do płyty, aby temu zapobiec).

Granitowe wazony – czy warto w nie inwestować?

Wazon z granitu to większa inwestycja. Ceny tych produktów zaczynają się od kilkuset złotych, ale nie bez przyczyny. Granit to skała magmowa, która powstała w skrajnych warunkach – w czasie stygnięcia lawy. Przekłada się to na jego szczególną wytrzymałość, trwałość i odporność zarówno na zmiany pogody, jak i upływ czasu. Dzięki temu doskonale sprawdza się na cmentarzu, gdzie często panują trudne warunki (mróz, wilgoć, promieniowanie słoneczne, duże wahania temperatury). Jednocześnie łatwo nadać mu pożądany kształt. Bez problemu wyczyścisz je za pomocą tych samych środków, którymi myjesz płytkę i pomnik. Poza tym granit, jako materiał całkowicie naturalny, ma wyjątkowo piękny wygląd, a każdy wykonany z niego wazon jest jedyny w swoim rodzaju. Szeroki wachlarz wzorów gwarantuje, że bez problemu dobierzesz coś pasującego do pomnika i płyty. Sam wazon z granitu może ważyć nawet kilkanaście kilogramów, dlatego na pewno nie przewróci się nawet przy silnych podmuchach wiatru, a przestawienie go (choćby w celu kradzieży) wcale nie jest takie proste. Jeśli jednak planujesz umieścić na grobie granitowy wazon, warto pomyśleć o wbudowaniu go w płytę nagrobną, co zabezpieczy cenny flakon przed złodziejami. Granitowe wazony najczęściej mają też dołączony plastikowy wkład, dzięki czemu woda nie zamarza bezpośrednio w kamiennych pojemnikach i nie niszczy ich struktury. Poza tym taki flakonik łatwo wyjąć, wyczyścić i napełnić świeżą wodą.

Jakie kwiaty do wazonu na cmentarz?

Jeśli masz już upatrzony wazon na cmentarz, pewnie zastanawiasz się, jakie kwiaty do niego wstawić. Bukiety ozdabiające groby najlepiej dobierać do konkretnego wazonu. Długie flakony w postaci tulipana pasują do wysokich wiązanek, zaś te kuliste – do niższych kompozycji. Oczywiście we flakonach na cmentarzu najpiękniej prezentują się cięte, żywe kwiaty, jednak… tylko do momentu aż zwiędną. Nie każdy ma możliwość odwiedzać grób zmarłego co kilka dni, aby wymienić wiązankę na świeżą czy dolać wody do wazonu, dlatego warto rozważyć zakup dobrych jakościowo i ładnie wykonanych kwiatów sztucznych. Obecnie sztuczne kwiaty często są tak starannie zrobione, że praktycznie nie da się ich odróżnić od ich żywych odpowiedników.

Jakie wazony na cmentarz wybrać? Podsumowanie

Zarówno wazony z plastiku, jak i z granitu, które pasują na cmentarz, są dostępne w wieli różnych rozmiarach i kształtach. Zazwyczaj jednak mają prostą formę i kolory, żeby nie odciągać uwagi od powagi i godności miejsca, na którym staną – i tego warto się trzymać. Pomniki, tablice pamiątkowe i płyty nagrobne służą zachowaniu pamięci o zmarłym, a nieraz są swoistymi „wspólnikami” w żałobie, wspomnieniach czy duchowej zadumie i modlitwie. Prostota sprawdzi się więc w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy wybierzesz plastikowy flakon czy granitowy wazon. 

Powiązane produkty

Pakowanie: 1/20 szt/ cena za sztukę.
Wymiary: H-15,5cm x 17cm
Waga: 100g

Hurt: 5,30 zł

Sklep: 7,95 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.