Lampki solarne LED – dodaj przytulności do swojego ogrodu

Solarne lampki ogrodowe LED to chyba ten rodzaj wyposażenia, które znaleźć można w niemal każdym ogródku, ale sięgają po nie również też właściciele balkonów, tarasów czy w końcu działek wypoczynkowych. Na czym polega urok takich lampek? Jakie modele można znaleźć na rynku i dlaczego warto postawić kilka takich urządzeń na zewnątrz, na przykład wokół domu?

Jak działa lampka solarna LED?

Na samym wstępie warto bliżej przyjrzeć się mechanizmowi działania lampek solarnych typu LED. Przede wszystkim należy podkreślić, że są to akcesoria wydajne i przyjazne środowisku – dzięki oszczędnej technologii diod LED oraz możliwości „ładowania” ich poprzez promieniowanie słoneczne, nie musisz martwić się wymianą żarówek czy podłączaniem poszczególnych źródeł światła do instalacji elektrycznej! A ponieważ ogrodowe lampki solarne nie są podłączone do prądu, nie generują kosztów eksploatacyjnych.

Bez względu na kształt czy rozmiar, lampka solarna jest wyposażona w specjalny, niewielki panel, który przez cały dzień „zbiera” promienie słoneczne, a po zmroku przekształca je w energię zasilającą diody LED. Taka funkcjonalność przypomina odrobinę działanie fotowoltaiki, ale na mniejszą skalę i bez konieczności ponoszenia wydatków na kosztowne instalacje czy podłączenia. Wręcz przeciwnie, lampkę solarną LED wystarczy odpakować, ustawić w wybranym miejscu i… to tyle! Już po pierwszym dniu, gdy zapadnie zmrok, taka lampka powinna rozbłysnąć przyjemnym dla oka, przytulnym światłem.  

Jakie ogrodowe lampki solarne LED można znaleźć w sprzedaży?

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór ogrodowych lampek solarnych był naprawdę niewielki – w marketach ogrodniczych można było nabyć co najwyżej kilka różnych wzorów, przy czym znaczącą większość stanowiły lampki na piku, wbijane w ziemię. Obecnie wybór jest już znacznie szerszy i wśród takich drobnych akcesoriów ogrodowych można znaleźć:

  • wbijane w ziemię lampy solarne LED o różnych kształtach klosza – mogą to być lampki w kształcie kulek, małych reflektorów, latarenek,
  • lampki solarne LED przyjmujące formę figurek zwierząt czy imitujące kamienie,
  • łańcuchy solarne, czyli inaczej girlandy solarne (w postaci lampek gotowych do podwieszenia, na przykład na gałęziach drzew, na pergoli czy w podobnych miejscach),
  • kinkiety solarne LED do podwieszania,
  • przenośne lampki solarne (z uchwytem, który ułatwia wykorzystanie takiego akcesorium po zmroku).

Oczywiście, gdyby się uprzeć, lampki solarne LED można też podzielić na typowo dekoracyjne i bardziej użytkowe – to jednak bardziej umowny podział, ponieważ jedno nie wyklucza drugiego – zarówno czysto dekoracyjne ogrodowe lampki solarne (na przykład w kształcie ceramicznej żaby czy motyla) zapewnią przyjemne źródło światła, jak i traktowane użytkowo elementy mogą pozostawać wyjątkowo ozdobne.

Jak wykorzystać można ogrodowe lampki solarne LED?

Ogrodowe lampki LED to przede wszystkim wyposażenie, które zapewni magiczny klimat w każdym ogrodzie, ale też na balkonie lub tarasie. Delikatne, nastrojowe światło, jakie zapewniają, uprzyjemni wieczór spędzony na świeżym powietrzu. 

Jednak, lampki solarne z diodami LED są nie tylko przyjemnymi dla oka dekoracjami – warto wykorzystać ich funkcjonalność i, za ich pomocą, oświetlić ścieżkę w ogrodzie, wyznaczyć linię wzdłuż podjazdu do garażu czy też doświetlić schodki tarasowe. Nie można także pominąć kinkietów solarnych LED, które pozwolą dyskretnie oświetlić drzwi prowadzące do domu lub też bramę garażową. Za pomocą mniejszych lampek świetnie podkreślić można również nasadzenia i rabaty kwiatowe, uwypuklając ich urok również wieczorem.