Kolorowe zboża i kłosy dekoracyjne – jak je łączyć?

Zboże kolorowe do dekoracji – czym jest?

Większość rodzajów zbóż można bez większego problemu poddawać procesom suszenia. W niektórych przypadkach kłosy (czyli tak naprawdę kwiatostany zbóż) pozostają naturalne, ale oczywiście w sprzedaży dostępne są także barwione rośliny, które pozwalają na tworzenie często bardzo oryginalnych kompozycji o charakterze ozdobnym.

Ze względu na swoje walory wizualne, do suszenia wybierana jest najczęściej pszenica, pszenżyto, ale też owies czy żyto. Oczywiście, obok nich wykorzystywane są także suszone trawy ozdobne. Wśród nich z całą pewnością wymienić należy trawę pampasową, która jest uniwersalnym typem dekoracji. Susz naturalny tworzą ponadto takie rośliny, jak dmuszek jajowaty, len, kocanka czy makówki (zasuszone owoce ozdobnego maku lekarskiego). Bez względu na to, czy wybierzesz suszki w swoich naturalnych barwach, czy też zdecydujesz się na barwione na różne kolory kłosy i trawy dekoracyjne, będziesz w stanie skomponować z nich ciekawe stroiki i dekoracje. Podpowiadamy, jak zestawiać ze sobą poszczególne zboża suszone i inne rodzaje suszu, by efekt był elegancki i dopasowany, na przykład do okazji czy wystroju wnętrza.

Jak łączyć ze sobą suszki?

Susz naturalny w postaci kłosów zbóż czy też traw dekoracyjnych z założenia nie jest łączony ze świeżymi roślinami. Niekiedy drobne gałązki suszonej gipsówki (łyszczec) są wykorzystywane w wiązankach florystycznych i bukietach, jednak jedynie w postaci drobnej dekoracji.

Suszone kłosy i trawy możesz już miksować między sobą dowolnie, przynajmniej, jeżeli bierzesz pod uwagę rodzaje/odmiany suszu. Możesz zdecydować się na kompozycję wykonaną jedynie ze zbóż, jak i łączyć zboża z trawami czy suszonymi kwiatami. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Więcej uwagi warto natomiast poświęcić kwestii łączenia barwionych roślin suszonych. W tym wypadku skorzystaj z zasad stosowanych we florystyce i unikaj zestawiania ze sobą zbyt wielu kolorów jednocześnie. Mieszając różne barwy możesz bowiem łatwo przedobrzyć i uzyskać efekt daleki od zamierzonego. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z samodzielnym układaniem suszonych kłosów czy traw, postaw na 4, maksymalnie 5 kolorów, przy czym wybieraj takie, które nie są zbyt jaskrawe – wyraziste, niemal neonowe suszki sprawdzą się przy dekorowaniu palemek wielkanocnych, ale we wnętrzu nie zaprezentują się już zbyt elegancko. 

Dobrym pomysłem będzie oparcie się na bazie z bielonych suszek, które uzupełnisz roślinami w odcieniach, na przykład, różu i fioletu. Estetyczny rezultat uzyskać można także poprzez łączenie roślin zachowanych w naturalnych odcieniach z dwoma lub trzema wyrazistymi kolorami.

Trawy i zboża suszone – pomysły na dekoracje

Najpopularniejszymi dekoracjami z suszonych roślin są oczywiście bukiety. Ich zaletą jest trwałość – bez uszczerbku na wyglądzie mogą ozdabiać wnętrze domu, biura, lobby hotelowego czy podobnych miejsc nawet przez wiele miesięcy. Warto jedynie dbać o ich regularne, delikatne oczyszczanie z drobinek kurzu.

Susz naturalny to produkt dekoracyjny, z którym warto poeksperymentować. Korzystając z gąbki florystycznej można za pomocą kolorowych kłosów i traw stworzyć, na przykład, ozdobny wieniec na drzwi, który będzie dekorować wejście do lokalu w okresie letnio-jesiennym. Ponadto, z suszonych roślin różnego rodzaju tworzone są też mniejsze kompozycje, które służą do ozdabiania sal weselnych, stołów dla gości czy też wykorzystywane są jako wszechstronne stroiki w aranżacji wnętrz.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.