Stwórz przytulny klimat w domu i na tarasie z lampionami i latarenkami

Czym są lampiony i latarenki?

Lampiony oraz latarenki mogłyby zostać nazwane świecznikami, jednak byłoby to za duże uproszczenie. Są to trwałe konstrukcje wykonywane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy wiklina. Modele metalowe dostępne są w dwóch wariantach – jako dekoracje otwarte oraz z wstawionymi w boki szklanymi ściankami. Latarenki i lampiony wykonane z naturalnych materiałów zawsze wyposażone będą w wewnętrzne przegrody ze szkła. Mogą to być także inne szklane pojemniki czy klosze. Wszystko po to, by uchronić konstrukcję przed ogniem (alternatywą dla nich są modele wykorzystujące tealighty i elektryczne świeczniki).

Latarenki czy lampiony zawdzięczają swój urok właśnie płomieniom świec. We wnętrzu takich akcesoriów, w zależności od tego, jak są duże i gdzie będą ustawiane, mieszczą się małe podgrzewacze parafinowe lub też tradycyjne, walcowate świece. Pewną nowością na rynku, która została dobrze przyjęta przez odbiorców są ponadto lampiony typu LED, we wnętrzu których znajdują się już wbudowane sztuczne świece wyposażone w diody. Nie generują wysokich temperatur i ognia, zatem sprawdzą się na przykład w dziecięcych pokojach, gdzie ze względu na ryzyko kontaktu dziecka z płomieniem tradycyjna latarenka nie powinna się znajdować.

Klimatyczne oświetlenie - czyli latarenki dekoracyjne

Szczególną uwagę lampiony lub latarnie na świece przykuwają w pomieszczeniach (np. w sypialni, jadalni, a także jako romantyczne uzupełnienie salonu). Ustawione na stole, gdzie mogą stanowić ozdobę w pełni samodzielną lub też uzupełniać dekorację z kwiatów czy innych elementów, będą o każdej porze roku dodawać uroku wspólnym kolacjom czy romantycznym wieczorom spędzanym tylko we dwoje!

Klasyczne, proste konstrukcje to także obowiązkowy element aranżacji wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim lub boho! Wybierać je powinni także miłośnicy rustykalnych czy marynistycznych klimatów!

Dekoracyjne lampiony na Twoim tarasie

Jeśli masz taras, ogród lub balkon rozważ wykorzystanie lampionów oraz latarenek na świece także na zewnątrz. To doskonały i tani sposób na urokliwe oświetlenie nawet niewielkiego zakątka na świeżym powietrzu! Dwa lub trzy lampiony różnych wielkości mogą dać sporo światła – oszczędzisz zużycie prądu, a do tego nie będziesz przejmować się kwestią skomplikowanego podłączenia tradycyjnych lamp do oświetlenia zewnętrznego (i przy okazji - zyskasz bardzo piękną formą dekoracji!).

Latarenki mogą pozostawać na zewnątrz praktycznie cały czas. Warto jednak chować je do środka, kiedy jest burza, pada deszcz czy śnieg. Intensywne warunki atmosferyczne mogą bowiem uszkodzić szkło montowane w ściankach lampionu czy prowadzić do odbarwiania się powierzchni metalu lub drewna. Na co dzień więc lampiony przechowuj w salonie lub w dużych, szczelnych skrzyniach, ustawionych w głębi tarasu lub balkonu.

Niektóre modele wyposażone są na szczycie konstrukcji w wygodne uszka – możesz zatem powiesić lampion na gałęzi, gdy spędzasz czas w ogrodzie, a nawet traktować latarenkę jako awaryjne źródło światła, gdy szukasz drogi do domowej rozdzielnicy prądu.