Co lepsze dla zdrowia – świece naturalne czy elektryczne?

Dawniej świece służyły jako źródło światła po zmroku – obecnie traktowane są przede wszystkim jako akcesoria dekoracyjne, zapewniające pomieszczeniu pewien klimat, który trudno byłoby uzyskać za pomocą nowoczesnych lamp. Na rynku znaleźć można przy tym wiele rodzajów świec – począwszy od tych z wosku czy parafiny, aż po modele elektryczne. Które będą lepsze dla zdrowia: naturalne świece, czy te na baterie?

Wpływ świec tradycyjnych na jakość powietrza w pomieszczeniu

Zapewne to właśnie palone świece tradycyjne najczęściej goszczą w naszych domach. Przyjmują wiele form – od niewielkich świeczek typu „podgrzewacz”, przez wąskie świece stołowe, aż po dekoracyjne i zapachowe, zwykle większych rozmiarów i w wielu kształtach. Są ozdobą, zapewniają charakterystyczne, nastrojowe oświetlenie i nierzadko aromat uwalniany z zawartych olejków eterycznych. W jaki jednak sposób takie tradycyjne świece wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu?

Wszystko, co się pali, potrzebuje tlenu. Nie inaczej jest ze świecami. Do tego spalanie wosku oraz samego knota generuje dym, a w przypadku zwłaszcza tanich świec parafinowych dochodzi również do uwalniania się często bardzo szkodliwych składników – na przykład formaldehydu. A od tego już o krok od wywoływania reakcji alergicznych czy większych problemów ze zdrowiem!

Oczywiście, nie należy obawiać się jednej czy dwóch świec, zapalonych czasami do wieczornego posiłku czy zapewniających nastrój w trakcie kąpieli. Istotne jest, by zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia (zwłaszcza zamkniętego, jak łazienka) oraz wybieranie dobrych jakościowo świec.

Ekonomiczne i ekologiczne korzyści świec elektrycznych

Świece elektryczne użytkowane w domu mają sporo zalet. Przede wszystkim zwraca się uwagę na bezpieczeństwo ich stosowania. Nie płoną one żywym ogniem, a jedynie wyposażone są w diody imitujące płomień. Zatem ryzyko ewentualnego pożaru po, na przykład, przewróceniu świecy, nie istnieje. Nie można też oparzyć się przy takim wyposażeniu, zatem nadaje się nawet do postawienia w pokoju dziecięcym.

Do tego elektryczne świece nigdy się nie wypalą – możesz korzystać z nich tak długo, dopóki wymieniane będą baterie. To zatem ekonomiczne rozwiązanie na wiele następnych lat. Ponieważ elektryczny „płomień” nie dymi i nie wykorzystuje tlenu, takie świeczki są także ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia.

Jak aromaterapia świec naturalnych wpływa na nasze samopoczucie

Naturalne świece, czy takie, które są wykonane z wosku roślinnego lub pszczelego, są bezpieczniejszą alternatywą dla świec parafinowych. Jeśli zatem cenisz wyjątkowe aromaty, jakie towarzyszyć mogą paleniu się świec, sięgaj po modele zapachowe wykonane właśnie z takich surowców.

Naturalne świece zapachowe mogą sprzyjać domowej aromaterapii (ważne, by w ich składzie znajdowały się naturalne, a nie syntetyczne olejki zapachowe!). Każda z takich eterycznych substancji może bowiem oddziaływać na organizm człowieka.

Świece zapachowe mogą zarówno pozostawiać w mieszkaniu ogólnie przyjemny zapach, ale też sprzyjać rozluźnieniu po ciężkim dniu (olejek lawendowy) czy orzeźwieniu (olejki cytrusowe).

Które ze świec wybrać do swojego mieszkania?

Do domu wybieraj naturalne świece — sojowe czy też z pszczelego wosku. Sprawdzaj skład i unikaj takich, w których podane są sztuczne barwniki czy aromaty. Jeśli natomiast w Twoim domu są dzieci lub mieszkają zwierzaki (na przykład koty), rozważ stosowanie świeczek elektrycznych (lub świeczek na baterie), które są najbezpieczniejsze.

Powiązane produkty

Ostatnie sztuki w magazynie